Pomyśl o najbliższych
Ubezpieczenie na życie i... dożycie mają za zadanie ochronić przede wszystkim rodzinę klienta. Zawierając taką umowę mamy pewność, że w wypadku naszej śmierci, rodzina otrzyma świadczenie, pozwalające jej na godne życie.
Tego rodzaju ubezpieczenie chroni przed brakiem zabezpieczenia finansowego Twoich zobowiązań. W przypadku inwalidztwa i związaną z nim niezdolnością do pracy lub śmierci zostanie wypłacone świadczenie.
Ubezpieczenia te są także często dodawane do kredytów.
Tu z kolei mamy gwarancję, że w przypadku naszej śmierci, rodzina będzie miała środki na spłatę kredytu. Obecnie polisy ochronne często są także produktem oszczędnościowym.
W przypadku, gdy nie stanie się nam nic złego, możemy np. w wieku 65 lat dostać pieniądze, które systematycznie odkładaliśmy na polisie na życie.
- Klasyczna polisa na życie ma przede wszystkim funkcję ochronną. Dzięki niej w razie naszej śmierci, nasi najbliżsi nie pozostaną bez środków do życia
- Ubezpieczenie może także mieć funkcję oszczędnościową. Jeśli nie stanie się nam nic złego, pieniądze z polisy możemy przeznaczyć na dodatkową emeryturę
Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?
Jak wybrać najlepsze?
Nigdy nie da się przewidzieć momentu śmierci. Nagłe odejście bliskiej osoby to potężna strata dla bliskich, jednocześnie może ona stanowić dodatkowe kłopoty finansowe. Dlatego część ludzi decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Ta polisa pomoże rodzinie pogodzić się z faktem odejścia bliskiej osoby i powrócić do normalnego funkcjonowania. Co może obejmować takie ubezpieczenie?
Polisa chroniąca życie i nie tylko
Ubezpieczenie na życie jest produktem, którego przedmiotem jest życie ubezpieczonego. W najprostszym wariancie, w przypadku jego śmierci, członkowie rodziny wskazani w polisie otrzymają odszkodowanie. Wyróżnia się 2 typy ubezpieczeń:
• "czysta" polisa na życie - zapewniające wyłącznie ochronę ubezpieczeniową,
• mieszane ubezpieczenie - w ramach takiej polisy uzyskamy ochronę ubezpieczeniową oraz możliwość oszczędzania poprzez inwestowanie części składek.
W zależności od potrzeb klienta, zakres ubezpieczenia może zostać rozszerzony. Posiadacz polisy może liczyć wówczas na dodatkowe środki jeszcze za życia. W zależności od typu umowy, do wypłaty odszkodowania może upoważnić:
• niezdolność do pracy - czasowa lub stała,
• trwały uszczerbek na zdrowiu,
• inwalidztwo
• hospitalizacja - w tym przypadku ubezpieczony dostanie świadczenie finansowe za każdy dzień pobytu w szpitalu.
Jaki jest koszt takiego ubezpieczenia?
Wysokość miesięcznej składki często ustalana jest indywidualnie, a każda firma ubezpieczeniowa kieruje się własnymi kryteriami. Najczęściej stawka zależy od kilku podstawowych czynników, na przykład:
• zakresu ochrony - wariant podstawowy będzie najtańszy, każde dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia może zwiększać jego koszt,
• sumy ubezpieczenia - im większa kwota, tym wyższa miesięczna składka,
• rodzaju polisy - wariant oszczędnościowy lub inwestycyjny będzie droższy,
• wiek - młodsza osoba ubezpieczona jest mniej narażona na choroby i może mieć niższą składkę.
Opłaty za ubezpieczenie na życie są zróżnicowane, najczęściej jednak mieszczą się w przedziale 40-150 złotych.
Które ubezpieczenie na życie będzie najlepsze?
Przed zakupem polisy, warto dokładnie przemyśleć jej cel. Dobrze jest zastanowić się, czy chcemy jedynie zabezpieczenia finansowego w wypadku nagłej śmierci, czy wolimy postawić na wariant rozszerzony, który pomoże w wielu trudnych sytuacjach.
Wybierając najlepszą ofertę, należy także dokładnie zapoznać się z OWU. Tutaj zawarte będą wszystkie zasady, prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej oraz ubezpieczyciela. Szczególnie należy zwrócić uwagę na przyjęte procedury wypłaty odszkodowania, zakres zdarzeń objętych ochroną oraz wyłączenia, czyli przypadki, w których ubezpieczający nie wypłaci świadczenia.
Samodzielne szukanie właściwej polisy może być trudne. Dlatego osoby, które nie mają doświadczenia powinny zgłosić się do agencji ubezpieczeniowej. Dzięki wsparciu specjalistów łatwiej można dopasować najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia na życie.